NFC چیست

 • ارسال شده در تاریخ : 1 خرداد 1398, 13:50
 • توسط: ADMIN
 • نظرات : 0
 • موضوع: خبرها

 پلی استور گوگل محدود شده و نمی‌توان فایل‌های APK را برای گیرنده ارسال کرد. پس از تبادل اطلاعات، فرد گیرنده می‌تواند خود شخصاً اقدام به دریافت فایل راه‌انداز کرده و دیگر نیازی به سردرگمی یا جستجوی انبوه برنامه‌ها نیست.

اشتراک محتوای وب و دیگر اطلاعات

در اشتراک صفحات وب از طریق NFC، محتوای موجود یا فایل مربوطه ارسال نمی‌شود و تنها به ارسال نشانی صفحه بسنده شده و صفحه‌ی مربوطه در مرورگر پیش‌فرض گیرنده گشوده می‌شود.

اشتراک فایل‌های ویدئویی یوتیوب

همان‌طور که حدس می‌زنید این مرتبه نیز نمی‌توانید اصل محتوای فایل‌های ویدئویی یوتیوب را به اشتراک بگذارید و در عوض، نشانی ویدئو برای گیرنده ارسال می‌شود. این موضوع هم از نظر حق کپی و هم کاهش هر چه بیشتر حجم تبادلات صورت گرفته قابل تفسیر است.

اشتراک اطلاعات تماس

زمانی که اطلاعات تماس را از طریق اتصالات NFC منتقل می‌نمایید، و شخص گیرنده نیز دارای حساب‌های متعدد گوگل است، از وی خواسته می‌شود تا حساب مورد نظر خود را مشخص نماید. در غیر این صورت، اطلاعات مربوطه در برنامه‌ی People ذخیره می‌شود.

اشتراک تصاویر و عکس‌ها

متأسفانه تمامی گجت‌هایی که دارای قابلیت NFC هستند، نمی‌توانند تصاویر و عکس‌ها را از این طریق انتقال دهند. گوشی‌هایی نظیر HTC One X و سونی اکسپریا TX در این زمینه دشواری‌هایی به دنبال دارند. در مواردی که روند ارسال با موفقیت همراه است، گیرنده از طریق بخش اعلانات (notification) از صحت انتقال اطلاع حاصل کرده و با انتخاب فایل عکس، آن را در گالری مشاهده می‌نماید.

اشتراک فایل‌های ویدئوی محلی

درست مانند مورد پیشین، تمامی گجت‌هایی که دارای قابلیت NFC هستند، نمی‌توانند فایل‌های ویدئویی محلی را از این طریق انتقال دهند. گوشی‌هایی نظیر HTC One X و سونی اکسپریا TX در این زمینه نیز مشکلاتی دارند. در مواردی که روند ارسال با موفقیت همراه است، این مرحله با کندی و صرف زمان نسبتاً طولانی همراه می‌شود.

استفاده از تگ‌های NFC

علاوه بر نقل و انتقال فایل بین ابزارهایی که دارای قابلیت NFC هستند، می‌توانید از این قابلیت برای پیکربندی سریع گوشی یا تبلت خود نیز بهره ببرید. برای این منظور کافی است گجت خود را در مقابل تگ‌های برنامه‌نویسی شده‌ی NFC قرار دهید. این تگ‌ها یا برچسب‌ها عبارتند از یک تراشه‌ی مخصوص که فاقد نیروی الکتریکی است و آنقدر کوچک است که می‌توان آن را بر روی پوستر، بلیط سینما، کارت ویزیت، جعبه‌ی دارو، برچسب‌های تبلیغاتی، کتاب، مجله و انواع و اقسام موارد چسباند.

این ریز تراشه را می‌توان با داده‌های کوچکی پر کرد که دستگاه‌های دارای فناوری NFC قادر به خواندن و کسب اطلاع از آن هستند. تگ‌های گوناگون نیز دارای ظرفیت حافظه‌ی مختلفی هستند که می‌توان انواع و اقسام اطلاعات را بر روی آن ذخیره کرد، از نشانی اینترنتی گرفته تا اطلاعات تماس یا حتی دستوراتی که دستگاه پس از اسکن آن قادر به اجرایش است.

برای خواندن اطلاعات موجود در این تگ‌ها یا برای نوشتن در آن‌ها نیاز به برنامه‌ی مخصوص دارید، از آن جمله می‌توان به NFC Task Launcher اشاره کرد که در فروشگاه گوگل‌پلی در دسترس کاربران است. و تگ‌هایی که توسط این برنامه نوشته شده‌اند، تنها به وسیله‌ی گوشی‌هایی که این برنامه را دارا می‌باشند قابل خواندن و استفاده است.

حتی می‌توانید یک تگ NFC را به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایید که قادر به اجرای وظایفی نظیر باز کردن یک صفحه وب، پیکربندی تنظیمات گوشی، یا حتی ارسال پیامک باشد. به همین خاطر اگر در محیطی مانند اتاق‌های جلسات لازم است که تمامی شرکت‌کنندگان گوشی خود را بی‌صدا کرده و یا بلوتوث‌شان برای دریافت خلاصه‌ی برنامه‌ی جاری روشن شود، می‌توانید برچسب مخصوصی را برنامه ریزی نموده و در ورودی اتاق نصب کنید و از همه بخواهید آن را با گوشی یا تبلت خود بخوانند.

با استفاده از برنامه‌ی NFC Task Launcher می‌توانید تگ‌های NFC را رمزگشایی نمایید یا برخی از این وظایف را انجام دهید:

 • تنظیمات مربوط به وای-فای یا بلوتوث (شامل حالت پرواز، همگام‌سازی خودکار، روشن / خاموش کردن جی‌پی‌اس، روشن / خاموش کردن اینترنتی همراه یا دیتا)
 • تنظیمات مربوط به صوت و صدا (شامل پروفایل صوتی، رینگتون، بلندی صدای رینگتون/صوت هشدار، صدای اعلانات، صدای رسانه‌ها، صدای سیستم، صدای زنگ بیدارباش، و لرزش گوشی در حین زنگ خوردن)
 • تنظیمات مربوط به نمایش (میزان درخشندگی، نور اعلانات، چرخش خودکار، میزان زمان پیش از خاموش شدن صفحه)
 • رسانه‌های اجتماعی (ارسال توئیت، ورود به حساب کاربری به کمک حساب‌های فوراسکوئر، فیس بوک، گوگل لتیتود و گوگل پلیسز)
 • پیام‌ها و پیامک (همگام‌سازی خودکار، ارسال ایمیل، نوشتن پیامک، ارسال گلیمپس)
 • برنامه‌ها و میانبرها (باز کردن برنامه، بستن برنامه، باز کردن فعالیت، ارسال، باز کردن نشانی URL/URI، خواندن متن، راهبری، داک، داک خودرویی)
 • چندرسانه‌ای (آغاز/پایان پخش فایل‌های چندرسانه‌ای، رفتن به رسانه‌ی بعدی، پخش رسانه‌های پیشین)
 • زنگ بیدار باش (تنظیم زنگ، تنظیم زمان)
 • رویدادها (ایجاد رویداد جدید، ایجاد بازه زمانی در تقویم)
 • امنیت (فعال کردن قفل صفحه)
 • برقراری تماس تلفنی
 • قابلیت‌های اختصاصی سامسونگ (حالت بلاک، حالت رانندگی، حالت مصرف بهینه‌ی انرژی)
 • ایجاد وظایف جدید

برای ذخیره کردن تمامی فعالیت‌ها و قابلیت‌های مورد نظر بر روی برچسب NFC، کافی است بر روی دکمه‌ی Save & Write (ذخیره‌سازی و نوشتن) بزنیدو برای اجرای این دستورات کافی است گوشی خود را در کنار این تگ نگه دارید.

جمع‌بندی

اغلب گجت‌های جدید اندرویدی دارای قابلیت NFC هستند. گرچه این قابلیت یکی از قدرتمندترین ویژگی‌های این دستگا‌ه‌ها نیست، می‌تواند کارکردهای متنوعی داشته باشند و بسیاری از امور روزمره را ساده‌تر کند. البته هنوز قابلیت‌های آن جای رشد و تکامل داشته و باید استانداردهای واحدی برای نوشتن خواند اطلاعات در بین کلیه تولیدکنندگان وضع شود.


اموزشگاه بین المللی طیف موبایل

https://telegram.me/teifmobile

http://www.teifmobile.com


Tags
File engine/modules/userbox.php not found.

نظرات دیگران